Fiskus nie dostanie dodatkowej daniny
Sprzedaż nieruchomości jej wieczystemu użytkownikowi nie podlega opodatkowaniu VAT. Dlatego kwota za przekształcenie tego prawa w prawo własności nie może stanowić reszty ceny za dokonaną w przeszłości dostawę.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 października 2017 r. (I SA/Kr 477/17).
Stan faktyczny
Podatniczka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym od 1995 r. Nieruchomość, której jest właścicielką, pozostaje w użytkowaniu wieczystym osoby fizycznej. Nieruchomość została przekazana w użytkowanie wieczyste na 99 lat, z równoczesną sprzedażą usytuowanego na niej budynku, w 2006 r. Z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste pobrana została pierwsza opłata, powiększona o VAT. Opłaty roczne także były opodatkowane.
Użytkownik wieczysty wystąpił z wnioskiem o sprzedaż prawa własności do nieruchomości. Cenę ustalono na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego. Podatniczka chciała się upewnić, czy sprzedaż nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym na rzecz jej użytkownika wieczystego jest czynnością niepodlegającą VAT.
Sama zauważyła, że użytkownik wieczysty otrzymał już prawo do faktycznego dysponowania nieruchomością, jak gdyby był właścicielem. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy o VAT doszło więc już do dostawy tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta